Minden sejted vágyik már arra, hogy végre nyaralhass? Megértjük, nekünk is. Éppen ezért arra gondoltunk, hozunk némi segítséget a vakációd megszervezésében, a form pedig Görögország nyitja. Kötelező-e az oltás, esetleg negatív teszt kell vagy karanténba kényszerülsz? Milyen szabályok vonatkoznak a görögöknél a maszkviselésre és van-e kijárási korlátozás? Olvass tovább, és kiderül, mi a helyzet (a mai napi állás szerint)!
Indulás előtt
Görögország előírja a turisták regisztrációját. Ez azt jelenti, hogy legkésőbb az utazás előtt egy nappal ki kell töltened egy angol nyelvű űrlapot, aminek Passenger Locator Type a címe (segítünk: ITT tudsz regisztrálni), ezután pedig kapsz majd egy QR kódot. Ne ijedj meg, ha már jóval előre kitöltötted a nyomtatvány és még sehol semmi: a kódot csak az utazás előtt éjszaka küldik ki. Ezt majd a határon be kell mutatnod akár a telódon, akár egy papíron kinyomtatva. Nagyon fontos, hogy semmiképpen se keverd el a kódot, mert ezt még a repülőre szálláskor is ellenőrzik.
Villants védettségi kártyát
Az oltási igazolvánnyal megnyílik előtted a legkönnyebb út: csak felmutatod és semmi további dolgod nincs. De persze nyilván vannak dolgok, amikre ügyelned kell. Először is, ahhoz, hogy elfogadják a kártyád, a második oltás után legalább 14 napnak kell eltelnie és önmagában nem érvényes, szükséges hozzá az a kétnyelvű igazolás is, amin a vakcina típusa, beadásának időpontja és a személyes adataid is fel vannak tüntetve. És hogy milyen oltásokat fogadnak el? Ez a legjobb hír: gyakorlatilag mindent! Azaz: Pfizert, Modernát, AstraZenecát, Johnson & Johnsont, Szputnyikot, Simopharmot, de még Novavaxot és Cansino Biologicset is.
Segítség, nem vagyok beoltva!
Görögországban ugyan nem kötelező az oltás, cserébe viszont az utazás előtt muszáj csináltatnod vagy egy PCR-tesztet 72 órával az indulás előtt vagy egy antigén tesztet, akkor pedig 48 órával korábban. Ha ezek negatívak lettek, szuper: mehetsz is! Viszont figyelj rá, hogy mindenképpen hiteles helyen készíttesd a tesztet, amiről az igazoláson magyarul és angolul/németül is szerepelnie kell az adataidnak. Az egész procedúra alól egyébként a 12 év alatti gyerekek mentesülnek.
A Covidon túl
Ha nem vagy beoltva, viszont van olyan védettségi kártyád, ami igazolja, hogy túlestél már a fertőzésen, azzal is beléphetsz az országba. Ez azonban csak akkor működik, ha nem az antitestek jelenlétéből állapították meg a betegséget. Az igazolvány pedig annak dátumától számított második hónaptól érvényes, hogy elkaptad a koronavírust, egészen az onnantól számított kilencedik hónapig.
Mi a helyzet a karanténnal?
Fel kell készülnöd, hogy amikor belépsz az országba, a görögök random kiválaszthatnak egy ellenőrzésre. Nem kell megijedni, ekkor az történik, hogy vagy gyorstesztet csináltatnak, aminek még ott helyben megkapják az eredményét vagy PCR-tesztet kérnek tőled. Az, hogy az negatív vagy pozitív lesz-e viszont már csak a szállásodon fog kiderülni. Abban az esetben, ha pozitív lesz a teszt, akkor sajnos karanténra kényszerülsz. Ha be vagy oltva ez 7, ha nem, 10 napot jelent, és nagyon szigorúan veszik: a megszegett karantént 5 ezer eurós büntetéssel sújtják.
Szabályok a nyaralás alatt
Tegnaptól, azaz június 24-étől számítva Görögországban sem kötelező a kinti maszkviselés, de zárt téren és tömegközlekedési eszközökön azért továbbra is muszáj hordani – szóval pont, mint nálunk. Kijárási korlátozás azonban van még érvényben: hajnali fél kettő és öt óra között nem lehet utcára lépni. Jó hír viszont, hogy ezt június 28-tól megszűnik és bátran csatangolhatsz a görög éjszakában.
Mivel valahogy el kell jutnod a reptérről a hotelig, ezért azt is megnéztük, milyen szabályok vonatkoznak a transzferekre. A taxik csak három embert szállíthatnak, ahogy egyébként a többi autóba is csak max. hárman ülhettek be. Minibuszokban viszont négy utas lehet. A turistabuszokat pedig nem töltik fel teljesen, csak 85%-ig. Mindezt pedig nyilván felülírja az, ha gyerek is van a társaságban, mert rá nem vonatkoznak a korlátozások.
Forrás: Konzuli Szolgálat
Készen állsz az utazásra?